Kategoriler
Değerler Genel Hayata Dair

Kriz Döneminde Amaçlar ve Değerler

Hiç vazgeçme kararı sizi ürküttü mü? Değişim sonrası yeni durumlarda ne yapacağımızın belirsizliği ya da iş yükü? Sıfırdan başlamanın göz korkutuculuğunu yaşadınız mı? Ne güzel düzenimizi kurmuştuk, hiç değiştirmesek birşeyleri dediğiniz oldu mu? Bugünün konusu değiştirmek zorunda olduklarımız.. Hem de bahanesizce..

Konuya Mehmet Zihni Sungur Hoca’nın hayat tanımı ile başlayalım. Video konuşmasına ait linki yazının sonunda bulabilirsiniz;

“Hayat ya da mutluluk, başkalarının bizim adımıza tanımladığı ya da reçetelendirdiği DEĞİŞMEZ kuralları olan bir kılavuz olmadığı gibi, sihirli bir şişenin içinden ya da büyülü bir kitabın içinden çıkan gizemler dizgesi değildir. Mutluluk insanların DEĞİŞEN dünya algıları, DEĞİŞEN kendilik değerleri çerçevesinde yaşamın her aşamasında kendi için YENİDEN TANIMLADIKLARI bir yaşam kültürüdür.

Ne demek istiyorum, mutluluk STATİK OLMAKTAN ÇOK DİNAMİK VE DEĞİŞEN BİR DURUMDUR. O yüzden bugün sizi mutlu eden bir durum yarın mutlu etmeyebilir.”

Maalesef yer aldığımız ekosistemi yakından takip etmek zorundayız. Ekosistemin bizden beklentilerini, gelecekte bekleyeceklerini sıklıkla gözden geçirmeliyiz. Yaşadığımız pandemi sorunu, ekonomik krizler belirsizlikleri daha da arttırmakta, dinamik durumları daha da yakından, daha da sık takip etmeye zorlamaktadır. Böyle özel durumların haricinde bile iş dünyasında bireyden beklenen sürekli gelişimin ana nedeni bu değil midir? Sosyal yaşamı düşünelim; Beraber büyüdüğünüz arkadaşınız ile çocukluğunuzda yaptığınız sohbetlerdeki konuların değişmesinin ana sebebi bu değil midir? Çocuklukta yaptığınız sohbetleri tekrar yapmayı deneyin. Ne kadar başarılı olacaksınız? Ya da ne kadar daha arkadaş olarak devam edebileceksiniz? İşte bu dinamik durum, hayatın içinde sürekli bir değişim oluşturmakta ve bizim de o değişime ayak uydurmamızı zorunlu kılmaktadır.. Peki neleri değiştireceğiz?

Değerlerimize sıkı sıkı tutunup amaçlarımızı da dinamik bir biçimde değiştirmeliyiz.

Nedir bu değerler? Mehmet Zihni Sungur Hocamız ile devam edelim;

“Amaç aslında sonuç yönelimli şeylerdir. Yani bir amaca ne kadar ulaştığınızı sonuca bakarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Amaçlar tamamlanınca değeri kalmayan, üstü çizilen ve GERİDE BIRAKILAN şeylerdir. Değerler ise asla ulaşılamayan, kısmen ulaşılsa bile değerinde bir şey kaybetmeyen yaşamımız üzerine kurduğumuz varoluş nedenlerimizdir.

Bu bağlamda baktığımız zaman;

bir insan ile birlikte olmak bir amaç, onunla anlamlı bir birliktelik sürdürebilmek bir değerdir.

Bilgi sahibi olmak bir amaç, hep öğrenen kalmak bir değerdir.”

Konuyu gayet güzel anlatmış Mehmet Hoca. İş dünyasında ekip halinde hedefleri gerçekleştirmek bir amaç, her durumda ekip olarak kalabilmek değerdir. Her koşulda, bugün amacınız kalmamış ya da değişmiş olsa bile.. Değerler amaçlardan bağımsızdır.

Bir çukurdan çıkmak istiyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey kazmaktan vazgeçmektir

Warren Buffet

Dünya değişti, değişiyor,değişecek.. Ne derseniz dün girmek istediğimiz çukurlardan bugün belki çıkmak isteyeceğiz… 6 ay önce hedeflediğimiz amaçları bugün değişmek zorunda kalmış olsak da (amaçların üstünü çizmiş olsak da), yeni amaçlar için iyi bir ekip olarak kalabilmek değerdir.

Peki bu değişen durumlar, Değerlerin sarsılmazlığını riske atacak konular oluşturuyorsa? İlk yapmamız gereken nedir?

“Kötülük nerede başlar? Kötülük, kötü birşey olduğunda iyilerin hiç birşey yapamamasıyla, sessiz kalmasıyla başlar.

Mehmet Zihni Sungur

Söylediklerimiz kadar sustuklarımızdan da sorumluyuz.

Aziz Nesin

Değerleri riske atan durumlarda iyiler müdahil olmalı. Olmak zorundadır. Değerlere sahip çıkmalıdırlar. Genel itibarı ile her müdahale, her sessiz kalmayış bir değişim gerektirir. Her değişimde sancı…

“İnsanlar ya acıdan kaçar, ya hazza yönelir”

Dr Elif Mutlu

Böyle durumlarda değişimin getireceği sancılardan, acılardan kaçmak/kaçınmak değerlerde tahribata yol açacaktır. Değerleri korumak adına alınacak aksiyonları almamak uzun vadede daha büyük zararlar verecektir. Amaçlar geçici, değerler ise kalıcıdır. Sizin ile bir ömür kalacak değerlere zarar verirseniz bilin ki bu yolda yalnız kalacaksınız.

Her değişim beklenildiği kadar sancılı olmayabilir. Eski bir yönetici büyüğümüzün söylediği gibi: “Boşluk olmadan dolmaz”..

Hayatta her şey başlar ve biter. Bu hayatta hiç bir şey sonsuz değildir. Ünlü Fransız yazar ve düşünür Jean Paul Patre:

“Her seçiş, bir vazgeçiştir.”

Demişti. Değerlerinize zarar geleceğini bile bile değişime direniyorsanız, yapmanız gereken müdahaleleri yapmamayı seçiyorsanız bu değerlerinizden vazgeçiş olacaktır. Krizler eğer var ise değerlerinizi hissedeceğiniz/hissettireceğiniz en güzel durumlardır.Neyi seçtiğiniz, neyden vazgeçtiğinizi size gösterecektir. Çünkü;

“Hayat bize olanlar ile ilgili değil, bize olanlara verdiğimiz tepkiler ile ilgilidir.”

Mehmet Zihni Sungur

Kaynaklar:

Mehmet Zihni Sungur Mutluluk arayıp bulunan mı? Olunan mı?:

Mehmet Zihni Sungur Gündem Özel:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s